hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ocak 2023 Raporu

Son Güncelleme :

07 Mart 2023 - 18:46

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ocak 2023 Raporu

Ocak Ayında 31 Kadın Cinayeti, 25 Şüpheli Kadın Ölümü

Türkiye’de kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi 13 yıldır devam ediyor. Platform olarak, ihtiyacı tespit ettiğimiz 2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklıyoruz. İçişleri Bakanlığı ise kaç kadının, neden, nasıl, kim tarafından öldürüldüğünü açıklamak yerine, kadın cinayeti verilerinin yanlış hazırlandığını söyleyerek gerçekleri çarpıtıyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz.

Sakarya Barosu’nda kadın yöneticilerin katılmadığı bir toplantıda 5 erkek yöneticinin oylarıyla “Erkek Hakları Merkezi” kurulması kararı alındı. Yeterli sayıya ulaşılamadığı için kapatıldı.

12  kadın hayatına dair karar almak istemesi bahanesiyle öldürüldü

Bu ay 31 kadın cinayeti işlenmiş, 25 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 31 kadından 12’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 1’i ekonomik bahane ile, 1’i bakım altında olduğu için, 2’si anneleri boşanmak istediği için intikam alma bahanesi ile, 1’i nefret bahanesi ile öldürüldü. 14’ünün ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 14 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Ocak ayında öldürülen 31 kadının 11’i evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 3’ü akrabası akrabası, 1’i kardeşi, 2’si babası, 3’ü oğlu, 1’i tanımadığı biri, 3’ü tanıdığı kişiler tarafından öldürülmüştür. 1 kadın cinayetinde failin yakınlığı belirlenememiştir. Bu ay kadınların %35’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

Kadınların 20’si evinde, 6’sı sokakta, 1’i  arazide, 1’i çocuğunun okulunda, 2’si evin eklentilerinde öldürülmüştür. 1 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.  Bu ay öldürülen kadınların %65’i evlerinde öldürüldü.

Kadınlar en çok ateşli silahlar ile öldürüldü

Bu ay öldürülen kadınların 13’ü ateşli silahlarla, 10’u kesici aletlerle, 3’ü boğularak, 2’si darp edilerek, 2’si yakılarak, 1’i kimyasal madde ile öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların %42’si ateşli silahla öldürüldü.

Kadınların çalışma durumu hala tespit edilemiyor

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Bu ay ulaşılabilen veriye göre öldürülen kadınların 8’inin bir işyerinde çalıştığı, 2’sinin çalışmadığı bilinmektedir. 21 kadının çalışma durumu ise bilinememektedir.

Denizli’de 35 yaşındaki Matematik Öğretmeni Özge Duru evinde şüpheli şekilde ölü bulundu.

 

Balıkesir’de üniversite öğrencisi olan Nuran Kayar şüpheli şekilde denizde ölü bulundu.

 

İstanbul’da yaşayan 64 yaşındaki Nazan Artan oturduğu apartmanın 12. Katından düşerek hayatını kaybetti. Yapılan incelemelerde kadının düştüğü pencerenin kırık olduğu öğrenildi.

 

Hakkari’de 31 yaşındaki 2 çocuk annesi Muhbet C. boğazı kesilmiş halde ölü bulundu. Muhbet’in evli olduğu erkek gözaltına alındı.

 

Bursa’da 24 yaşındaki E. Y. hayvan gübrelerinin arasında ölü bulundu. E. Y.’nin 2 ay önce kesici aletle öldürüldüğü ortaya çıktı. E. Y.’nin evli olduğu erkek hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

 

Kayseri’de 51 yaşındaki Hikmet İmamoğlu, yolda terk edilmiş bir arabanın arka koltuğunda ölü bulundu.

 

İstanbul’da 76 yaşındaki N. U., evinde ölü bulundu. Kadının vücudunda morluklar bulunması sebebiyle birlikte yaşadığı oğlu gözaltına alındı.

 

Ocak ayında kadınlar ile ilgili neler oldu?

Siyasi iktidarın “ailenin korunması” bahanesiyle hazırladığı, LGBTİQ+ karşıtı anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.

 

Tunceli’de 5 Ocak 2020’de kaybolan Gülistan Doku, etkin soruşturma yürütülmediği için tam 3 yıldır bulunamıyor. Yıllar geçse de “Gülistan Doku nerede?” diye sormaktan vazgeçmeyeceğiz.

 

Yusuf Ziya Gümüşel tarafından 6 yaşında zorla evlendirilen H.K.G. ile ilgili dosyayı hazırlayan İstanbul Anadolu Adliyesi Savcısı Ercan Ateş’in görev yeri değiştirildi. Ercan Ateş, başka bir savcıda 2 yıl bekleyen soruşturmayı iddianameye dönüştürmüştü. H.K.G.’nin bu ay görülen duruşmasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hariç tüm kurumların müdahillik talebi reddedildi ve dosyaya gizlilik kararı verildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin verdiği “Yılın Kadınları” ödülünün bu yılki sahiplerinden biri oldu. Ödülü platformumuz adına genel sekreterimiz Fidan Ataselim aldı.

 

Ocak ayında öldürülen 31 kadının yaşam mücadelesi hikayeleri

Hatay’da yaşayan Suzay Ürek oğlu K.A.’nın kız kardeşlerine bıçakla saldırdığı sırada araya girmesi nedeniyle bıçaklanarak öldürüldü.

 

İstanbul’da 24 yaşındaki Ülkü Deniz Ersöz eskiden birlikte olduğu Bedirhan Uysal tarafından evinin önünde zorla arabaya bindirerek kaçırılmak istendi, direnince boynundan vurularak öldürüldü.

 

İzmir’de 22 yaşındaki Ecem Seçkin M.F. tarafından evinde defalarca bıçaklanarak öldürüldü.

 

Samsun’da 50 yaşındaki Zerrin Büyük ortaokulda okuyan iki çocuğunu görmek için okullarına gittiği sırada 17 yaşındaki oğlu A.A.Ö. tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Zerrin Büyük’ün çocuklarını ziyarete okula gittiğini öğrenen eskiden evli olduğu Ali Ö.’nün durumu oğlu A.A.Ö.’ye haber verdiği öğrenildi.

 

Kütahya’da 31 yaşındaki Ayşegül Türün evli olduğu İsmail Türün tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü.

 

Kilis’te 24 yaşındaki Nihet Şemiye boşanmak istediği bahanesiyle Dibo Halil Muhammed tarafından sokak ortasında ateşli silahla öldürüldü.

 

İzmir’de 40 yaşındaki Necmiye Vural evli olduğunu öğrendiği için ayrılmak istediği Mehmet Atabay tarafından evinde ateşli silahlar öldürüldü.

 

İstanbul’da 23 yaşındaki Dilara Gültay eskiden birlikte olduğu Mustafa Payan tarafından evine çağırıp boğarak öldürüldü. Görüşmeye gittiğini haber verdiği arkadaşı 30 yaşındaki Cansu Demirel peşinden gidip Dilara’yı sorunca fail onu da bıçaklayarak öldürdü.

 

Tekirdağ’da 24 yaşındaki Aysun Ahnas birlikte olduğu Baver Gözetir tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü.

 

Mersin’de yaşayan Emine Ekinci evli olduğu Mehmet Ekinci tarafından kıskançlık bahanesiyle ateşli tabanca ile vurularak öldürüldü.

 

Eskişehir’de yaşayan 25 yaşındaki Tuğçe Can, evinin girişinde birlikte olduğu Onur K. tarafından defalarca bıçaklanarak öldürüldü. Failin yakalanmadan önce intihar etmeye teşebbüs ettiği öğrenildi.

 

İstanbul’da 27 yaşındaki 2 çocuk annesi Sultan Barut evli olduğu Şener Barut tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Zonguldak’ta yaşayan Sultan, faille yaşadığı şiddetli geçimsizlik nedeniyle evinden ayrıldığı ve failin çeşitli suçlardan 5 adet suç kaydı olduğu öğrenildi.

 

Malatya’da yaşayan 30 yaşındaki 5 aylık hamile Esengül Korkmaz evli olduğu Kemal Korkmaz tarafından ateşli tabancayla vurularak öldürüldü. Fail daha sonra aynı silahla intihar etti. Failin uyuşturucu suçu nedeniyle 12 yıl hapse mahkûm edildiği ama korona salgını nedeniyle tahliye edildiği öğrenildi.

 

41 yaşındaki Mine Akgül, 17 yaşındaki oğlu B.A. tarafından ateşli silahla başından vurularak öldürüldü. Fail dayısını da kolundan vurarak yaraladı.

 

Bursa’da 28 yaşındaki Pelin Sezer, 65 yaşındaki Mehmet Mehdi Okulevi tarafından “para istediği” bahanesiyle ateşli silahla vurularak öldürüldü.

 

Tekirdağ’da 30 yaşındaki Ayşenur Akkurt, birlikte yaşadığı Rıdvan Kurt tarafından boğazından bıçakla kesilerek öldürüldü. Olaydan sonra intihara teşebbüs eden failin 9 ayrı suç kaydı bulunduğu öğrenildi.

 

Antalya’da yaşayan 63 yaşındaki Hülya Çetinkaya ve 46 yaşındaki Filiz Kaplan, akrabaları Okan Altay tarafından yakılarak öldürüldü. Failin ekonomik bahanelerle cinayeti işlediği öğrenildi.

 

Kırşehir’de yaşayan 33 yaşındaki polis memuru 1 çocuk annesi Aslı Yılmaz, boşanma aşamasında olduğu polis memuru Hüseyin Emre Yılmaz tarafından çocuğunun gözü önünde vurularak öldürüldü. Aslı’nın uzaklaştırma kararının süresini uzatmak için başvurduğu, mahkemenin “şiddet eyleminde bulunacağına dair yeterli şüphe olmaması” sebebiyle reddettiği  öğrenildi.

 

Samsun’da 33 yaşındaki 3 çocuk annesi Sema Dalkalem, boşanma aşamasında olduğu erkeğin babası Ahmet Dalkalem tarafından boşanmak istediği bahanesiyle bıçaklanarak öldürüldü.

 

Bursa’da 41 yaşındaki solist Nurcan İnan, evlenme teklifini kabul etmediği bahanesiyle İzzet A. tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü.

 

Ağrı’da Şirvan Gökser, kıskançlık bahanesiyle evli olduğu İlhami Gökser tarafından vurularak öldürüldü.

 

Denizli’de 38 yaşındaki Ummuhan Zerrin Uygun, evli olduğu Sinan Uygun tarafından boğazı kesilerek öldürüldü.

 

Muğla’da alzheimer hastası ve yatağa bağlı yaşayan 63 yaşındaki Canan Öner, kardeşi Uğur Öner tarafından tuz ruhu içirilerek öldürüldü.

 

İstanbul’da 10 yaşındaki Büşra Altun ve 2 kardeşi, babaları Mahir Mehmet Altun tarafından asılarak öldürüldü.

 

Eskişehirde 84 yaşındaki 2 çocuk annesi Fatma Aslan, evli olduğu emekli astsubay Mehmet Aslan tarafından beylik tabancasıyla öldürüldü. Fail 2 oğlunu da öldürdü.

 

Denizli’de 6 aydır kayıp olan 25 yaşında 1 çocuk annesi Mine Kocadağ’ın evli olduğu Mithat Kocadağ tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Failin Mine’yi 2 gün bazanın altında sakladıkta sonra işyerinin yakınına gömdüğü öğrenildi.

 

İstanbul’da 37 yaşındaki 2 çocuk annesi Canan Semiz, boşanma aşamasında olduğu hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Serdar Temiz tarafından kıskançlık bahanesiyle vurularak öldürüldü. Failin erkek kardeşlerinin Canan’ın oğluna istismarda bulunduğu yaklaşık 3 yıl cezaevinde kaldıktan sonra serbest kaldıkları öğrenildi.

 

Batman’da 7 yaşındaki Adara Arslan, babası Ömer Faruk Arslan tarafından kazan dairesinde boğularak öldürüldü. Failin, Adara’nın annesine boşanmak istediği için acı çektirmek bahanesiyle Adara’yı öldürdüğü öğrenildi.

 

İzmir’de 2021 yılında Miraş Güneş evinde ölü bulunmuştu. Serdar Gülsoy’un Miraş’ın başına vurarak öldürdüğü öğrenildi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.