DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ama benim serti-fi-kam var!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ama benim serti-fi-kam var!

Sertifika ile doktor olunur mu?

Olunmaz!

Olduğunu iddia eden kişiler var mı?

Var!

Tabii ki her meslekte olduğu gibi hayata bir yerden tutunmaya çalışanlar, eğitim seviyesi yetmediği için kendine meslek arayanlar ve uydurulmuş mesleklere girenler var!

Paralı psikolog; Nam-ı diğer yaşam, ilişki, hayat, gelecek, geçmiş ve daha nicelerinin koçları…

Köprüden geçemeyen koç’lardan bahsediyor olabilirim. Bunlar da bulundukları köprüden geçmeyip yolda kalmayı tercih edenlerden.  

İşini iyi ve olması gerektiği şekilde yapan kişileri tenzih ederek; aldıkları 3 günlük eğitim ve ödedikleri tonlarca paranın ardından ellerine verilen bir kâğıt parçası ile özgüven yükselterek hayatlarımıza sihirli bir dokunuş yapmayı kendilerine görev edinen bu iyilik perilerimiz, her zaman göründükleri kadar cana yakın, tutarlı, zorluklar karşısında olumlu tepkiler vermeyi başarabilen yaratıklar mı acaba?

Yoksa aksine öğrendikleri ezber cümleler karşılığında para kazanan, süslü püslü, cicili bicili sözleri fütursuzca sarf ederek 3-5 kuruş ki-talep ettikleri ücret azımsanmayacak miktar değil- para kazanabilmek uğruna satışa çıkaran ve en önemlisi de kendi hayatlarında uygulamaktan biçare insanlar mıdır?

Bu iş tıpkı çok kilolu bir kişinin bir ayda otuz kilo verdiren zayıflama ilacını satıp, kendine çözüm bulamamasına benziyor ki bu durum atalarımızın bir sözünü akıllara ister istemez getiriyor… “ Kelin ilacı olsa başına sürermiş.”

İlacınızı kendinize süremeden, bir başkasına satmamanızı tavsiye ediyorum. Kendi çirkefliğinizi başka insanlara suç atarak örtmeye çalışmayın. Yaşadığınız olumsuzluklar karşısında sükûnetinizi ve kalitenizi bozmayın. Çünkü kalite baba parası ile alınmadığı için zaten birçok kişi de bulunmuyor.

Herkes yaşadığı acı veya sorunu kendince tarif eder, onu özümsemeyen, yaşamayan bilemez…

Lügat parçalamakla, dışardan ve uzaktan bakarak olmuyor o işler!

Günümüz dünyasında her şey çok hızlı gelişip yayılma özelliğine sahip, özellikle ‘çamur at, izi kalsın’ şeklinde yalan yanlış ifadeler havada uçuşuyor! Birine çamur atmadan önce kendi elinize bir bakın temiz mi diye!

Dilek Binay